Pozytywna Energia > Troje przyjaciół: kominek, fotowoltaika i pompa ciepła

Troje przyjaciół: kominek, fotowoltaika i pompa ciepła

 

Jeżeli ogrzewasz dom pompą ciepła, a na dachu masz instalację fotowoltaiczną, warto pomyśleć o uzupełnieniu tego zestawu o jeszcze jeden użyteczny element. Mowa o kominku! Proste i tradycyjne urządzenie grzewcze to najlepsze dopełnienie nowoczesnych, ekologicznych technologii. Dlaczego?

Ekologiczne systemy ogrzewania i zasilania domów w energię elektryczną dynamicznie popularyzują się w Polsce. Jest wiele przyczyn tego trendu. Najważniejsza z nich to oczywiście opłacalność. Coraz nowocześniejsze pompy ciepła stają się atrakcyjną alternatywą dla innych urządzeń, a rachunek kosztów i zysków wynikających z ich użytkowania w ostatnim czasie wyglądał coraz atrakcyjniej.

To samo dotyczy instalacji fotowoltaicznych. Własny prąd oznacza przynajmniej częściową niezależność energetyczną, a w powiązaniu z państwowym systemem rozliczania jako tzw. prosument - także szansę na spore oszczędności.

Pompa ciepła i fotowoltaika – coraz chętniej wybierany zestaw!

Tym bardziej popularne stało się łączenie obu rozwiązań i zasilanie pomp prądem z paneli. Wizja taniego lub praktycznie bezpłatnego ogrzewania przekonała wiele osób do inwestycji. Bez wątpienia jedną z przyczyn, dla których Polacy sięgali w ostatnich latach po tego typu rozwiązania, były też państwowe dotacje i szeroko zakrojona promocja.

Pompy ciepła i fotowoltaika to zresztą nie tylko oszczędności, ale też wygoda i niezależność. Codzienne użytkowanie instalacji z pompą ciepła nie angażuje szczególnie użytkownika i zapewnia komfort praktycznie bezobsługowej pracy. Podobnie rzecz ma się z panelami. Produkują prąd ze słońca i przy dobrze dobranej i ustawionej instalacji nie wymagają szczególnego nadzoru. Model pompa plus fotowoltaika do niedawna wydawał się prawie idealny.

Podobną rolę do pompy ciepła w wielu domach spełnia też kocioł gazowy, często montowany tam, gdzie był łatwy dostęp go gazu ziemnego, ale także użytkowany w wersji z niezależnym zbiornikiem na gaz. Model pompa plus fotowoltaika lub tani w użytkowaniu piec gazowy do niedawna wydawał się prawie idealny. Wiele zmieniła jednak obecna sytuacja geopolityczna.

Cena prądu to nie jedyny problem. Czy grozi nam blackout? I co wtedy z instalacją?

Niepokój użytkowników tego rodzaju instalacji budzą ostatnie wydarzenia związane z cenami i dostępnością energii elektrycznej. Praktycznie przesądzone jest, że w najbliższych latach czekają nas znaczne podwyżki cen energii. Kłopotem może być też jej dostępność. Co prawda sytuacja łatwiejsza jest dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych, ale i oni nie mogą spać spokojnie.

To banał, ale ogrzewanie potrzebne jest szczególnie w zimie, a jest to czas, kiedy instalacje czerpiące prąd ze słońca mogą znacznie obniżać swoją wydajność. Dlatego też o opłacalności zestawu pompa + panele dotychczas przesądzał sposób rozliczania, kiedy to nadwyżkę wyprodukowanej latem energii można było rozliczyć w zimowym zużyciu. Teraz może to nie być takie proste.

Rada na ewentualne problemy z dostępnością prądu? Kominek!

Nie ma potrzeby roztaczać katastrofalnych wizji i rezygnować z nowoczesnych, wygodnych i ekologicznych rozwiązań. Warto jednak zwiększyć swoje możliwości i wyposażyć dom w dodatkowe źródło ciepła. Źródło, które doskonale uzupełni lub zastąpi inne, kiedy pojawią się kłopoty z ich działaniem. Warto więc zainstalować sobie wolno stojący kominek lub piec. Nie jest to ani trudne, ani drogie, ani uciążliwe.

Kominek lub popularna koza to proste urządzenie grzewcze, w którym jako paliwo wykorzystuje się przede wszystkim drewno. Nowoczesne modele, przygotowane z myślą o użytkowaniu w pomieszczeniach mieszkalnych, są zaprojektowane tak, aby ich codzienna obsługa była jak najprostsza. To wydajne urządzenia i jeśli zostaną prawidłowo zainstalowane, okazują się bardzo efektywne.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak posiadając pompę ciepła i fotowoltaikę szybko uniezależnić się od nieprzewidzinych kłopotów z ogrzewaniem, zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu:

 

 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli o zróżnicowanej mocy. Co więcej, jest też z czego wybierać pod względem materiałów, wykonania i designu. Dzięki temu można dobrać wolnostojący piec dopasowany do potrzeb, a jednocześnie pasujący do wnętrza i estetyczny.

Warto porzucić dawne wyobrażenia - współczesne kominki i kozy to nie te same urządzenia, które pamiętasz z dawnych czasów. Łatwo utrzymać przy nich czystość, a przy prawidłowym użytkowaniu nie ma też większych problemów z dymem i sadzą.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości co do takiej instalacji, służymy naszą wiedzą i doświadczeniem. Podpowiemy, pomożemy i - oczywiście - fachowo zainstalujemy Twój nowy piec.

Czy montaż kominka to duży problem?

Trzeba pamiętać, że warunkiem dobrego funkcjonowania pieca jest podłączenie go do odpowiednio przygotowanego systemu kominowego. Jest sporo czynników, na które trzeba zwrócić uwagę. To między innymi moc grzewcza kominka, odpowiedni przekrój rur kominowych oraz przebieg instalacji kominowej w domu. Tutaj również warto zdać się na ekspertów.

Warto wiedzieć, że instalacja kozy lub kominka nie oznacza żadnej rewolucji w domu. Nie ingeruje w funkcjonowanie już istniejących źródeł ciepła i energii, w tym wspomnianych pomp i fotowoltaiki, a wyłącznie je uzupełnia. W praktyce wygląda to tak, że piec i komin można zainstalować nawet w ciągu jednego dnia. Wystarczy wybrać dogodne miejsce i uzgodnić, jak ma przebiegać przewód kominowy.

Instalacja komina czasami odstrasza posiadaczy domów. Zadają sobie pytania „jak to będzie wyglądać?”, „czy zostanie dziura w ścianie?”, „czy rura od kominka nie będzie szpecić mieszkania?”. Na wszystkie te pytania odpowiadamy: Nie!

Nowoczesne piece i systemy kominowe są zaprojektowane tak, alby połączyć ich walor praktyczny i estetyczny. Materiały, z których są wykonane, dobiera się do charakteru wnętrza. Można na przykład wybrać wariant minimalistyczny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stały się dodatkową ozdobą mieszkania i dodawały mu uroku. W końcu nic tak nie ociepla wnętrza - dosłownie i w przenośni - jak żywy, wesoło trzaskający ogień.

Niezbędne przeróbki, takie jak przejście przez ścianę czy sufit oraz uchwyty na zewnątrz wykonujemy przy możliwie najmniejszej ingerencji. Dodatkowo miejsca takie są odpowiednio zabezpieczane i maskowane, co zapewnia estetykę, ale i najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Na koniec warto zauważyć, że kominka czy kozy nie trzeba traktować tylko jako inwestycji na cięższe czasy. To dobre rozwiązanie i dodatkowe źródło ciepła także na co dzień. Masz pompę i fotowoltaikę - pomyśl o ich uzupełnieniu. Takie rozwiązanie to same plusy, a przede wszystkim większa niezależność, bezpieczeństwo i pewność, że w Twoim domu nie zabraknie ciepła w żadnej sytuacji.