Pozytywna Energia > Nowy kominek w domu - Kilka słów o estetyce

Nowy kominek w domu - Kilka słów o estetyce

Kominek lub piec kominkowy to coraz popularniejsze urządzenia ogrzewające. Instaluje się je nie tylko w domach, w których wcześniej nie było ogrzewania. Często wybierają je również osoby, które chcą zmienić urządzenie grzewcze, ale traktują je też jak element wystroju i sposób na zmianę estetyki wnętrza. Podpowiadamy, jak podłączyć kominek lub piec, aby było nie tylko cieplej, ale i ładniej!

W zasadzie pojęcia „prawidłowe” i „estetyczne” podłączenie urządzenia grzewczego są nierozłączne. Zacznijmy od tego, że nowe urządzenie w większości przypadków znacznie łatwiej i wydajniej będzie podłączyć do nowego komina stalowego. Jak to? Nowy komin, kiedy mam już dotychczasowy, ceramiczny!

Warto sobie uświadomić, że taki stary, ceramiczny komin prawie na pewno nie będzie pasował do nowego kominka lub pieca. Dlaczego? Bo jego średnica zazwyczaj jest zbyt duża, dostosowana do starych, mniej wydajnych urządzeń. W efekcie komin będzie wytwarzał nadmierny ciąg, a przez to nasz kominek będzie zużywał nadmierne ilości paliwa. Na dodatek stary komin bywa zużyty – spękany, chropowaty wewnątrz, co ułatwia osadzanie się sadzy, w końcu – być może nieszczelny.

I w tym momencie warto sobie uświadomić, że nawet jeśli zechcesz podłączyć nowe urządzenie grzewcze do starego komina, to trzeba będzie skorzystać z nowoczesnych rozwiązań stalowych. Ostatecznie stary komin stanie się tylko drogą przebiegu dla nowoczesnego systemu stalowego.

Bez znaczenia, czy podłączysz swój wymarzony piec kominkowy do przebiegu komina ceramicznego, czy też zdecydujesz się na nowy komin zewnętrzny. Wybierając system Poujoulat, zyskujesz i prawidłowe podłączenie urządzenie grzewczego, i estetyczne rozwiązanie aranżacyjne.

Komin – ozdoba wnętrza

Poza klasycznymi wkładami kominkowymi popularność w ostatnim czasie zdobywają także wolno stojące piece kominkowe. Lubią je nie tylko posiadacze domów, którzy marzą o prawdziwym, buzującym ogniu w chłodne dni, ale i architekci. Dobrze dobrany piec kominkowy staje się istotnym elementem wyposażenia wnętrza, a czasami wręcz obiektem dominującym, wokół którego można zaaranżować całą przestrzeń i nadać jej charakteru. Niebagatelne znaczenie ma tu też komin, który – dobrze dobrany – może stanowić uzupełnienie całości i również ozdabiać pokój.

Stalowe systemy kominowe dają wiele możliwości. Można poprowadzić je wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Jednocześnie rozwiązanie to pozwala dobrać odpowiednie materiały i – przede wszystkim – ich kolorystykę.

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest komin wewnętrzny. Zazwyczaj wychodzi z urządzenia wprost do sufitu, co oznacza, że w pomieszczeniu mamy wolno idącą „rurę”. Tak przebiegający komin może być świetnym elementem estetycznym. Podstawowe rozwiązanie to oczywiście dostosowanie jego kolorystyki do koloru pieca kominkowego. Dominują tu czernie, brązy i ciemne odcienie innych kolorów.

Jeśli jednak lubisz odważniejsze rozwiązania, możesz zdecydować się na surową, polerowaną stal o lustrzanym efekcie, albo – według zasady, że jeśli czegoś nie da się ukryć, to należy to wyeksponować – na odważny, wyraźny kolor, który będzie rzucał się w oczy. Ograniczeniem jest tu tylko Twoja wyobraźnia i tysiące kolorów palety RAL. Możesz więc podłączyć kominek np. do czerwonego komina, który zrobi wrażenie na każdym odwiedzającym Cię gościu.

Warto jeszcze wspomnieć pewną oczywistą już prawdę – o ostatecznym efekcie decydują detale. Wszystkie elementy kominów Poujoulat są wykonane z najwyższą starannością. Nie spotkasz u nas rur z nieestetycznym szwem czy chropawymi wykończeniami. Same odcinki rur, jak i łączenia czy przejścia sufitowe lub ścienne zostały zaprojektowane tak, aby widać było tylko to, co niezbędne. W przypadku przejść stosujemy dodatkowe płyty maskujące, które ukrywają niezbędne, ale mniej estetyczne elementy systemu, takie jak płyty przeciwpożarowe czy maty od wilgoci.

Ładny komin na zewnątrz – wybierz rozwiązania Poujoulata

Nasza dbałość o estetykę nie kończy się oczywiście wewnątrz domu. W przypadku wyboru systemu zewnętrznego Poujoulat, przebiegającego zazwyczaj klasycznie wzdłuż ściany, możesz również zadbać o jego odpowiedni wygląd.

Warto przede wszystkim pomyśleć o kominie nie jako koniecznej instalacji, ale jak o integralnym elemencie bryły domu. Na etapie projektowania systemu kominowego jesteśmy w stanie wspólnie z Tobą dobrać takie materiały, kolory, technologię wykonania i przebieg instalacji, które zapewnią najlepszy efekt. Warto popatrzeć np. na kolorystykę domu – okien, drzwi, rynien – i do nich dobrać kolor komina na zewnątrz. Można też np. „zagrać” konstrukcją komina, tak wytyczając jego przebieg na zewnątrz, aby podkreślał charakter budynku.

Ważne detale – także w przypadku komina

Warto jeszcze odrobinę wspomnieć o wspornikach i uchwytach – i tu znów wracamy do wspomnianych wcześniej detali. W systemie kominowym są to niezbędne elementy, które mocują go do ściany i podtrzymują jego ciężar. Nie da się ich wyeliminować. Jednak ze względów estetycznych przygotowaliśmy je w Poujoulat w taki sposób, aby były jak mniej widoczne i było ich możliwie jak najmniej.

Ilość i odległości uchwytów komina od ściany określają przepisy i wymogi konkretnego projektu, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Niezbędne dodatkowe elementy staramy się zawsze jak najmniej eksponować, np. zapinki obejm montujemy zawsze od strony ściany, aby nie były niepotrzebnie widoczne.

Bez względu na wybrane rozwiązanie, przyłącza kominowe Poujoulat gwarantują najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Wykonujemy je z najwyższej klasy materiałów, a systemy kominowe są zaprojektowane według obowiązujących norm i przepisów. Dodatkowo, w miejscach szczególnie ważnych, takich jak przejścia przez ściany i dach, stosujemy rozwiązania, które szczególnie dokładnie były badane w naszych laboratoriach. Pamiętaj, że nie tylko bezpieczeństwo i spełnianie norm jest dla nas ważne – liczy się też dbałość o ładny wygląd i estetykę.

Kominy Poujoulat są nie tylko wydajne i bezpieczne – są też po prostu ładne.