Pozytywna Energia > Nowy komin w nowym domu - na co zwrócić uwagę?

Nowy komin w nowym domu - na co zwrócić uwagę?

Budujesz swój wymarzony dom? Wiemy, jak jest – z jednej strony radość tworzenia rodzinnego gniazda, z drugiej – tysiąc spraw do dopilnowania. W pewnym momencie musisz zdecydować, czym Twój dom będzie ogrzewany. Zaraz za tym pojawi się pytanie o wybór i budowę odpowiedniego komina. Z nami będzie Ci łatwiej podjąć tę decyzję!

Podstawą przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac jest oczywiście odpowiedź na pytanie „czego potrzebuję?”. Musisz wybrać sposób ogrzewania domu, a do niego dopasować wydajny i bezpieczny system kominowy. Warto w takim momencie skonsultować się ze specjalistami Poujoulat, którzy przeanalizują Twoje potrzeby i doradzą najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że w przypadku wyboru komina stalowego zyskujesz większą swobodę aranżacji!

Budowa komina – od czego zacząć?

Na etapie projektu trzeba przemyśleć usytuowanie komina i jego przebieg. Miej na uwadze potrzeby i możliwości danego budynku, ale także pamiętaj, że musisz spełnić kilka wymogów wynikających z obowiązujących przepisów.

Przede wszystkim czopuch, czyli część przewodu kominowego łączącego urządzenie grzewcze z kominem, powinien być możliwie jak najkrótszy. Dopuszczalna długość to 25% wysokości komina. Komin powinien być oczywiście poprowadzony pionowo, ale dopuszczalne są odchylenia do 30 st.

Komin nie może być też zbyt daleko od pomieszczeń, w których umieszczono urządzenie grzewcze. Jeżeli przebiega przez nieogrzewany strych lub na zewnątrz – musisz go ocieplić. Jeżeli wybierzesz izolowany komin stalowy Poujoulat, ominie Cię konieczność wykonywania dociepleń.

Pamiętaj, że w przypadku klasycznych kominów murowanych dopilnować trzeba wielu kwestii, które nie dotyczą systemów stalowych. Wzmacnianie podstawy komina i jego usztywnianie, a także dodatkowe zabezpieczanie części nad dachem – wszystkie te prace nie będą dotyczyć Twojej budowy, jeśli wybierzesz komin stalowy!

Budowa komina, tak jak każdej innej instalacji w nowym domu, musi być nadzorowana przez kierownika budowy. Na koniec gotowy komin powinien odebrać kominiarz i wystawić odpowiedni dokument.

Komin – co i kiedy zrobić?

Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy muszę od razu budować komin?”. Oczywiście, kiedy przygotowujesz projekt swojego nowego domu, zaplanowanie ogrzewania i komina jest konieczne. Jednak warto pamiętać, że w przypadku stalowych systemów kominowych Poujoulat instalacja jest możliwa także później. Dlatego na każdym etapie warto rozważyć wykorzystanie tej wygodniejszej alternatywy dla klasycznego murowanego komina.

Jeśli chcesz przesunąć budowę systemu kominowego na przyszłość, musisz odpowiednio przygotować budynek. Znaczenie ma np. tzw. przejście kominowe, czyli otwór w dachu, przez który komin zostanie wyprowadzony na zewnątrz. Gdy dach pokrywasz dachówką, montaż przejścia można zrobić praktycznie na każdym etapie. Wystarczy zdjąć kilka dachówek, a przejście zabezpiecza się odpowiednio obrobioną blachą.

Jeżeli dom jest pokryty blachą, otwór na przejście trzeba zrobić już na etapie prac dekarskich. W innym przypadku wycinanie otworu w gotowym dachu może być kłopotliwe.

Odpowiednie właściwości komina

Wysokość komina to jeden z jego najważniejszych parametrów. Od niej zależy wydajność i bezpieczeństwo użytkowania. Trzeba rozróżnić wysokość całego systemu kominowego (czyli całości od urządzenia do wylotu), od wysokości jego części wystającej nad dach. Prawo reguluje minimalne wysokości komina, w zależności od podłączonych urządzeń. W większości przypadków cały system kominowy nie może być krótszy niż 4 m. W większości nowych domów osiągnięcie takiej wysokości nie jest żadnym problemem.

Część komina na zewnątrz budynku również musi mieć odpowiednią wysokość i wystawać ponad krawędź dachu. Od tego zależy prawidłowy ciąg i bezpieczeństwo pożarowe. Przy dachach płaskich lub o małym spadku (poniżej 12 stopni) przewód kominowy musi sięgać 60 cm wyżej niż najwyższy punkt dachu. Ta zasada dotyczy też wszystkich budynków pokrytych materiałami łatwopalnymi, np. gontem.

W przypadku dachów bardziej spadzistych i o niepalnym pokryciu prawo określa dwa wymiary: koniec komina na wysokości min. 30 cm (w dowolnym miejscu dachu) i min. 100 cm od pokrycia, np. dachówek, mierzone w poziomie.

Jaka powinna być średnica komina? Warto zapamiętać dwie podstawowe zasady. Jego przekrój w żadnym miejscu nie może być mniejszy niż średnica wylotu zamontowanego w urządzeniu grzewczym, np. kotle czy kominku. Po drugie – stalowy przewód kominowy nie może być węższy niż 12 cm.

Oczywiście są to parametry minimalne. Dla prawidłowej pracy urządzenia i wydajności komina czasem warto wybrać wkład lub stalowy przewód o większej średnicy. Trzeba też pamiętać, że są to wymiary wewnętrzne. Stalowy komin z dociepleniem będzie miał o ok 5 cm większą średnicę.

Kominy do nowoczesnych technologii grzewczych

Inwestorzy coraz częściej decydują się na nowoczesne systemy ogrzewania domu jednorodzinnego. Mają one wiele zalet – są wydajne, ekologiczne i proste w użytkowaniu. Jednak nowoczesne technologie wymagają odpowiedniej pracy i wydajności systemu kominowego. Znacznie lepiej w takich przypadkach sprawdzają się gotowe systemy stalowe – pozwalają uniknąć błędów i łatwiej dostosować instalację do nowych potrzeb.

W przypadku coraz popularniejszych domów pasywnych i energooszczędnych bardzo ważny jest prawidłowy dobór systemu kominowego oraz jego uszczelnienie przy przejściu przez dach lub ścianę. Komin jest w takim przypadku istotnym elementem całego systemu i od jego pracy zależy wydajność całości. Do tego typu domów idealnym rozwiązaniem będzie komin stalowy z rękawem izolacyjnym COQISOL.

Na rynku pojawiają się też coraz bardziej zaawansowane urządzenia grzewcze, a przepisy prawa są tu coraz bardziej restrykcyjne. Obecnie standardem są kotły 5 klasy, czyli spełniające minimalne wymogi polskiej normy dopuszczającej do sprzedaży. Do takich kotłów dobieramy odpowiednie rozwiązania projektowe i materiały.

Przykładowo stal 904L, z której produkujemy kominy do kotłów peletowych 5 klasy, ma dużo większą ilość dodatków stopowych (50%) niż „standardowa” stal kwasoodporna czy żaroodporna (20-30%). Dzięki jej zastosowaniu zyskujesz system kominowy z gwarancją prawidłowości działania.

Czasami warto jednak uważać na modne i tanie nowości. Przykładem są systemy kominowe z polipropylenu, dostępne na polskim rynku. Obowiązujące przepisy mówią wyraźnie, że przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z materiałów niepalnych. Osoby decydujące się na budowę komina z polipropylenu naruszają więc przepisy, a co gorsze, ryzykują swoim bezpieczeństwem.