Pozytywna Energia > Nie masz komina, a chcesz mieć kominek? To nie problem!

Nie masz komina, a chcesz mieć kominek? To nie problem!

Cieszysz się z przebywania w ogrodzie i obcowania z naturą? Lubisz wypoczynek w altanie na działce lub w domku na wsi? Skoro poszukujesz informacji u nas, zakładamy, że masz pewien powszechny problem – Twój wymarzony domek nie ma ogrzewania... A to ogranicza możliwości - dom lub altana pozbawione ogrzewania, nie nadają się do pełnego wykorzystania w chłodne miesiące. Wyobraź więc sobie, że prawie każdy domek letniskowy w domek całoroczny jesteśmy w stanie zmienić w jeden dzień!

Kominek potrafi zdziałać cuda. Zimne dotąd pomieszczenia nabierają domowego ciepła, a dom, wykorzystywany tylko latem, otwiera nagle nowe możliwości. Można już przyjechać na działkę w zimie, poszaleć na śniegu lub po prostu poleżeć przed ogniem. Teraz ulubione miejsce jest dla nas otwarte przez cały rok!

Kominek bez komina? Obalamy stereotyp

Jeszcze jakiś czas temu dom, w którym zawczasu nie wybudowano komina, nie dawał w zasadzie perspektyw na instalację skutecznego ogrzewania. Wśród użytkowników utarło się więc przekonanie, że jeśli komina nie mają, to już nie ma na to szans. Na szczęście, od kiedy pojawiły się stalowe kominy izolowane – nie jest to żaden problem! Co więcej, nowoczesne systemy kominowe Poujoulat dają szerokie możliwości, dzięki czemu w zasięgu jest wiele różnorodnych urządzeń grzewczych.

Jeżeli chcesz zainstalować ogrzewanie np. w domku na działce, najpierw wybierz najlepsze dla Ciebie urządzenie. Komin bez problemu dobierzemy później. Możesz zdecydować się np. na wolno stojący piec kominkowy albo na bardziej klasyczny wkład kominkowy. Zastanów się też nad paliwem – czy Twój wymarzony kominek ma być opalany drewnem, czy może wolisz wersję gazową. Oczywiście dobrać też trzeba moc urządzenia, aby z powodzeniem ogrzewało całą zakładaną przestrzeń.

Kiedy wybierzesz już urządzenie, zgłoś się do nas, a dobierzemy odpowiedni system kominowy. To ważne, aby dobrze dopasować komin do kominka. Przykładowo: do piecyka kominkowego o mocy ok. 5 kW odpowiedni będzie komin o średnicy 130-150 mm, do większego wkładu kominkowego – już komin o średnicy 180 mm.

Znaczenie ma również paliwo – do wkładu kominkowego opalanego drewnem będzie potrzebny komin izolowany wraz z podłączeniem, natomiast do kominka gazowego – tzw. komin koncentryczny, który będzie doprowadzał powietrze i odprowadzał spaliny.

Nie spiesz się. Urządzenie grzewcze możesz wybrać na każdym etapie!

Duże możliwości i wszechstronność rozwiązań, jakie dają nowoczesne stalowe systemy kominowe, sprawia że nie ma potrzeby wyboru urządzenia grzewczego już na etapie projektowania lub budowy domu. Oczywiście, można zaplanować kilka podstawowych rzeczy, takich jak przyszły przebieg komina, przejście przez dach i ściany – ale nie jest to konieczne. Jeśli zbudowany lub zakupiony został dom bez komina – nie jest to żaden problem.

Warto w tym miejscu zauważyć też, że kupując, a nawet budując dom, nie zawsze wiemy jeszcze, jaki kominek zechcemy zamontować. Często bywa też tak, że dom, budowany np. systemem gospodarczym, powstaje przez kilka lat. Najważniejsza jest wtedy budowa, wykończenie, podłączenie niezbędnych instalacji. Inne, mniej pilne prace – także ze względów finansowych – odkłada się na przyszłość.

Tak też jest z kominkami. Nie warto się tym martwić i po prostu kupić kominek wtedy, kiedy będzie na to czas, możliwości i środki. Co więcej, branża kominkowa dynamicznie się rozwija, pojawiają się coraz nowocześniejsze i wydajniejsze urządzenia. Warto kupić kominek wtedy, kiedy faktycznie będzie potrzebny i wykorzystywany, a nie "na zapas", bo zyskujemy szansę na nowsze i lepsze urządzenie..

Montowanie komina w praktyce

Wiesz już, że komin możesz zainstalować praktycznie w każdym momencie. Nie ma znaczenia, czy dom jest dopiero budowany, czy stoi od lat. Zapewniamy – zawsze jest na to dobry czas. Mamy też więcej dobrych wiadomości: montaż kominka i stalowego komina da się zrobić zazwyczaj w kilka godzin. Nie trzeba się więc obawiać długotrwałych prac, bałaganu i zamieszania.

W domu już istniejącym doradzamy raczej montaż komina poprowadzonego na zewnątrz budynku. Dlaczego? Bo to oznacza mniejszą ingerencję w konstrukcję. W takim przypadku wycina się tylko jeden otwór w ścianie i montuje specjalne przejście. Z wielu względów jest to ważne miejsce. Stosujemy wówczas system Coqisol od Poujoulat, czyli formę wielowarstwowej opaski, która jednocześnie przeprowadza rury przez ścianę, zabezpiecza całość przed pożarem, a także izoluje termicznie. Wydajność tego rozwiązania została przebadana i potwierdzona laboratoryjnie.

Nie martw się też o straty ciepła – komin jest doskonale zaizolowany, nie ma więc możliwości, żeby część przechodząca na zewnątrz budynku oddawała ciepło!

Bardzo często zdarza się, że kominów nie ma w domach drewnianych, wcześniej wykorzystywanych np. tylko latem. Montaż kominka w takim domu wymaga zachowania ważnych względów bezpieczeństwa:

  • kominek lub piec kominowy musi być ustawiony na podłożu niepalnym, np. specjalnej blaszanej osłonie, tak żeby po otwarciu drzwi żar nie spadł na łatwopalną drewnianą podłogę;
  • należy zachować przynajmniej minimalne bezpieczne odległości od materiałów palnych. Takie odległości podane są w instrukcji montażu lub na tabliczce znamionowej montowanego urządzenia;
  • przepisy pożarowe mówią, że piecyk powinien stać minimum 60 cm od ściany. Można ten dystans zmniejszyć do 30 cm, jeśli obłożymy ścianę niepalną okładziną.

Nowe lepsze niż stare

Może zdarzyć się sytuacja, że w domu jest już – często nieużywany od lat – komin ceramiczny. Odradzamy podłączanie nowych urządzeń do starych kominów. Po pierwsze, nieznany może być ich stan techniczny, mogą pojawić się np. problemy ze szczelnością. Po drugie – prawie na pewno nie będą odpowiednie dla nowych kominków!

Zazwyczaj kominy ceramiczne mają zbyt dużą średnicę i wytwarzają zbyt silny ciąg, a to źle wpływa na spalanie i skuteczność ogrzewania. W przypadku urządzeń gazowych dodatkowym problemem będzie też brak odpowiedniego dopływu powietrza z zewnątrz. Takie problemy nie pojawią się natomiast w przypadku systemów stalowych.

Na koniec porada-ciekawostka. Jeżeli masz już swój wymarzony piec lub kominek, a z jakichś powodów zechcesz sprzedać dom lub przenieść się do nowego – nie ma problemu, aby kominek przeprowadził się razem z Tobą! Konstrukcja stalowych systemów kominowych jest tak prosta, że odłączenie urządzenia zajmuje dosłownie kilka minut. Możesz więc zdemontować kominek i zabrać ze sobą do nowego domu!

Szukasz więcej informacji, jak zamontować kominek w domku letniskowym? Zobacz nasz film: Jak zmienić domek letniskowy w całoroczny w jeden dzień