Pozytywna Energia > Montaż 'STRAŻAKA' - błąd, który może Cię kosztować życie!

Montaż 'STRAŻAKA' - błąd, który może Cię kosztować życie!

Warto uniknąć błędów i dowiedzieć się, dlaczego nie zalecamy montowania strażaka na kominie.

Dobry komin zapewnia bezpieczeństwo, oszczędność paliwa i odpowiednie funkcjonowanie całej instalacji na dziesiątki lat. Ważny jest odpowiedni jego dobór, materiały i wykonanie. Nie mniej istotne – prawidłowe użytkowanie. Wybierając komin Poujoulat warto też zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria. Wspomagają one pracę komina, a czasami mogą decydować o naszym zdrowiu i bezpieczeństwie.

Do czego służy komin?

Każdy komin pełni dwie funkcje. Trzeba je poznać i zrozumieć, bo to pomoże w uniknięciu błędów związanych z budową i eksploatacją komina.

Odprowadzanie dymu wydaje się oczywistością. W powszechnym rozumieniu jest to w zasadzie jedyna funkcja, do której służy komin. Dzięki różnicy ciśnień u dołu i na górze komin wytwarza ciąg i odprowadza dym. To proste fizyczne zjawisko wspomaga jeszcze różnica temperatur – u dołu mamy np. gorący piec lub kominek, na zewnątrz – chłodne powietrze atmosferyczne.

Doprowadzanie powietrza nie jest już tak oczywistą funkcją. Owszem, wiadomo, że do spalania potrzebny jest tlen, rzadko jednak doceniamy rolę komina jako specyficznego "silnika", który zapewnia naszemu urządzeniu grzewczemu powietrze. Jeśli nie zwrócimy uwagi na tę funkcję na etapie projektowania i budowy komina, może okazać się, że zainstalowany piec nie działa prawidłowo. Dlaczego – o tym za chwilę.

Dlaczego doprowadzanie powietrza jest takie ważne?

Do spalania potrzebny jest tlen zawarty w powietrzu. Przykładowo, do prawidłowego spalenia 1kg drewna potrzebujemy aż 4,5 m3 powietrza. To właśnie komin, dzięki wytwarzaniu ciągu, zasysa powietrze i odprowadza dym. Ta niedoceniana funkcja komina jest bardzo ważna – nie tylko ze względu na prawidłową pracę urządzeń grzewczych, ale wręcz zdrowie i życie użytkowników.

Komin zbyt słaby, np. za niski, o zbyt małym przekroju, może pobierać niewystarczającą ilość powietrza. Spalanie w piecu lub kominku będzie wówczas przebiegać nieefektywnie i nieekologicznie. Urządzenie będzie grzać słabo i wytwarzać więcej sadzy i popiołu. Co więcej, przy braku tlenu istnieje ryzyko wytworzenia się tlenku węgla (CO).

Czasem możemy mieć do czynienia z sytuacją odwrotną. Jeżeli do zbyt dużego komina podłączymy urządzenie grzewcze o mniejszym zapotrzebowaniu na powietrze, okaże się, że nie działa ono poprawnie. Paliwo w urządzeniu będzie spalać się zbyt szybko, a wnętrze urządzenia dodatkowo wychładzać. Efektem będzie słabsze grzanie, straty paliwa i większe koszty.

Tlenek węgla – dlaczego tak groźny?

Potocznie nazywany czadem, tlenek węgla (CO) wytwarza się w wyniku spalania paliwa bez udziału dostatecznej ilości tlenu. Może powstawać w piecach i kominkach podłączonych do źle zaprojektowanych, zbyt słabych kominów. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.

Niewidoczny i bezwonny gaz jest zabójczy już w małych ilościach! Według oficjalnych statystyk straży pożarnej rocznie dochodzi do kilku tysięcy zatruć czadem, często śmiertelnych. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na dobór systemu kominowego, który będzie wydajny i bezpieczny.

Akcesoria do komina – na co zwrócić uwagę?

Montaż dodatkowych urządzeń może w istotnym stopniu usprawnić działanie komina i całego systemu ogrzewania. Istnieje kilka prostych rozwiązań, na które trzeba zwrócić uwagę. Warto też ustrzec się błędów.

"Strażak" tylko z nazwy

Mowa o dość popularnych, specjalnych nasadach na kominy. Zasada ich działania polega na możliwości obracania zgodnie z kierunkiem wiatru. Wówczas wiejący wiatr wspomaga ciąg kominowy i lepiej odprowadza dym. Jednocześnie nakładka powinna zabezpieczać komin przed wdmuchiwaniem powietrza do środka w szczególnie wietrzne dni. Tyle w teorii....

W praktyce nasady typu „strażak” spełniają swoją funkcję tylko na początku, w nowych, czystych kominach. Z czasem dochodzi do zabrudzenia sadzą i pyłami z atmosfery, które utrudnia obracanie w kierunku wiatru. W skrajnych przypadkach, np. po niewidocznym pożarze sadzy, nasada potrafi zapiec się i unieruchomić na stałe.

Nieobracający się „strażak” nie tylko nie ustawi się zgodnie z kierunkiem wiatru, ale może zacząć dodatkowo „łapać” wiatr. Wsteczny ciąg w wietrzny dzień może wtłaczać dym i sadzę do wnętrza, a brak tlenu przy spalaniu stworzyć zagrożenie czadem!

Zamiast „strażaka” - Daszek Specjalny Poujoulat Ref. CAI

To znacznie lepsza, bo prostsza i wydajniejsza alternatywa dla „strażaka”. Daszek specjalny jest rozwiązaniem o wiele bezpieczniejszym – nie musi się obracać, więc nie występuje zagrożenie zabrudzeniem i blokadą.

Specjalnie zaprojektowana, opatentowana propozycja Poujoulat poprawia i stabilizuje ciąg kominowy. W wietrzne dni sprawdza się równie dobrze jak „strażak”, a jednocześnie nie ma jego wad.

Dodatkową ważną funkcją jest ochrona komina przed ptakami, które potrafią uprzykrzyć życie, szczególnie w przypadku nieregularnie użytkowanych kominów.

Regulator Ciągu Ref. RT

To rozwiązanie sprawi, że kominek będzie dawał więcej ciepła i zużywał mniej drewna. Jak to działa? Urządzenie grzewcze i komin zaraz po rozpaleniu ognia potrzebują czasu na rozgrzanie. Ciąg kominowy jest wówczas słabszy. Aby go wspomóc, warto zastosować Regulator Ciągu Poujoulat.

Jego praca polega na mechanicznym wydmuchiwaniu powietrza i wzmaganiu jego przepływu. Co ważne, w momencie, kiedy urządzenie i komin są już nagrzane, regulator może zmniejszyć siłę nadmuchu. Urządzenie na bieżąco reguluje ciąg kominowy, czego efektem jest spokojne spalanie i dobre ogrzewanie. O montażu regulatora warto pomyśleć już na etapie projektowania i budowy komina Poujoulat.

Wydatek kilkuset złotych to inwestycja, która zwróci się w oszczędności paliwa i poprawi komfort użytkowania kominka lub innego urządzenia grzewczego.

Jesteś na etapie budowy lub remontu? Planujesz instalację kominka? Koniecznie skonsultuj się z nami i odbierz bezpłatną wycenę komina! Podpowiemy Ci, o czym musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o zakupie. Dobierzemy komin odpowiedni do Twoich potrzeb. Doradzimy także, jakie akcesoria warto zamontować, aby podnieść bezpieczeństwo Twoje i domowników.