Pozytywna Energia > Komin w domu - na zewnątrz czy w środku?

Komin w domu - na zewnątrz czy w środku?

W poszukiwaniu odpowiedzi na zadane w tytule pytanie - zacznijmy od rozprawienia się z pewnym “mitem”! Otóż dość powszechne jest przekonanie, że stalowy komin, poprowadzony na zewnątrz lub w środku budynku, to rozwiązanie dobre tylko do altanek, budynków gospodarczych czy domków zamieszkiwanych czasowo. Stalowy komin wielu osobom wydaje się kominem “niepoważnym”, niesolidnym I tymczasowym. To poważny błąd! W wielu wypadkach sprawdzi się lepiej niż klasyczny komin ceramiczny.

Wybór rodzaju komina – wewnętrznego lub zewnętrznego – tylko w niewielkim stopniu zależy od tego, czy budynek, w którym chcemy komin zbudować, jest mały czy duży i czy jest to np. domek letniskowy lub rodzinny dom. W rzeczywistości decyduje o tym kilka innych istotnych kwestii. Należy wziąć je pod uwagę, kiedy poszukuje się najlepszego rozwiązania.

Etap budowy

Jeżeli budujesz nowy dom i od samego początku wiesz, gdzie będzie miejsce na komin – jesteś w najbardziej komfortowej sytuacji. Twój komin z powodzeniem można poprowadzić na zewnątrz, jak i wewnątrz i w obu przypadkach sprawdzi się równie dobrze. Na etapie projektu można spokojnie zaplanować przebieg, w tym np. przejście dachowe i przejście przez strop. Jeśli projektujemy komin w budynku piętrowym, należy przewidzieć też zabudowanie jego górnej części płytą kartonowo-gipsową. Dodatkowo trzeba pamiętać o zaprojektowaniu wentylacji takiego szachtu kominowego, żeby ciepło mogło się z niego wydostawać.

W przypadku, kiedy dom jest już gotowy, a nie planujesz dużego remontu i daleko idących przeróbek – sugerujemy wybór komina zewnętrznego. Dlaczego? W takiej sytuacji jest to rozwiązanie łatwiejsze i bardziej praktyczne. Poważniejszą ingerencją w konstrukcję budynku jest wówczas tylko wykonanie przejścia przez ścianę. Jest to po prostu otwór, którym komin zostanie poprowadzony na zewnątrz. Nie trzeba nawet robić szczególnych obróbek, które uszczelnią i zabezpieczą taki otwór, bo doskonale sprawdzą się w tym momencie specjalne rozety maskujące, które standardowo montujemy razem z kominem Poujoulat.

Po zamontowaniu wybranego urządzenia grzewczego podłącza się je do komina. Przewód kominowy na zewnątrz przykręca się do elewacji budynku.I to w zasadzie tyle. Czasami zostaje wykonanie jeszcze jednego, mniejszego otworu w ścianie, który zapewni dopływ odpowiedniej ilości powietrza do urządzenia i zapewni prawidłowe spalanie. Montaż takiego komina można przeprowadzić praktycznie w ciągu jednego dnia, bez konieczności ingerencji w dom ani "wchodzenia" z remontem do wielu pomieszczeń.

Gdzie postawić ten kominek?

Kolejne dwa ważne czynniki, które wpływają na zewnętrzną lub wewnętrzną lokalizację komina, to rodzaj instalowanego urządzenia grzewczego i jego lokalizacja. Na rynku do wyboru jest wiele nowoczesnych urządzeń. Podstawowe rozróżnienie, które możemy wprowadzić, to podział na piece kominkowe i wkłady kominkowe.

Jeśli w Twoim wymarzonym domu zechcesz zainstalować piec kominkowy, to raczej trzeba pomyśleć o kominie wewnętrznym. Takie urządzenia grzewcze stawia się dość często w oddaleniu od ścian, a architekci chętnie projektują komin wewnątrz pomieszczenia jako element ozdobny. Ma on w tym momencie znaczenie estetyczne! Co więcej, w takim momencie w grę wchodzi praktycznie tylko komin stalowy – budowanie klasycznego ceramicznego komina może być niezwykle trudne i w efekcie da niezbyt ładny efekt.

Jeśli natomiast wybór urządzenia grzewczego padł na wkład kominkowy, wówczas lepszym i bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie montaż komina zewnętrznego. Nie każdy życzy sobie, aby komin był widoczny, nie każdy też ma takie możliwości. Jednocześnie – skoro jesteśmy już przy kwestiach estetycznych – warto pamiętać, że także komin na zewnątrz budynku może być ozdobą. Nie myśl o nim jak o stalowej rurze, która bardziej kojarzy się z fabryką, niż przytulnym domem. Kominy Poujoulat możemy pomalować na dowolny kolor z palety RAL i estetycznie dopasować do wyglądu okien, rynien i innych elementów.

Względy praktyczne i bezpieczeństwo

Instalacja komina, zwłaszcza w jego wersji wewnętrznej, podlega pewnym regułom i musi być wykonana prawidłowo. Nie chodzi tylko o względy estetyczne lub funkcjonalne, ale także zabezpieczenie przeciwpożarowe i bezpieczeństwo domowników.

Jeżeli zamierzasz montować nowy komin w budynku drewnianym, to konieczne będzie jego odpowiednie zabezpieczenie. W tym przypadku doskonale sprawdzi się system KTM  od Poujoulat, czyli izolowany rękaw  wraz z 2 płytami przeciwpożarowymi oraz 2 płytami maskującymi przeznaczony do bezpiecznego przejścia przez ścianę drewnianą. Chodzi przede wszystkim o względy przeciwpożarowe. Każdy system kominowy ma fabrycznie określone odległości, które należy zachować w przypadku umieszczania go w pobliżu materiałów łatwopalnych, np. drewna. Jest to równie istotne przy wykonywaniu przejścia komina przez dach, ale także stropy i podłogi gdzie należy wówczas zastosować system Coqisol.

Osobną kwestią techniczną, ale też mającą wpływ na bezpieczeństwo, jest wykonywanie tzw. uskoków. Mówiąc potocznie – są to skręty komina, czyli odchylenia od pionu. Stosuje się je np. w momencie, kiedy piec kominkowy nie stoi bezpośrednio pod otworem kominowym, a np. bliżej środka pokoju. Takie kominowe kolano może odchylać się do 45 stopni. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duże uskoki mogą osłabiać ciąg. Z głębokim przekonaniem sugerujemy zlecenie takiego montażu fachowcom. Należy obliczyć, jaki będzie przepływ spalin i ciąg kominowy, w tym wziąć pod uwagę kilka aspektów: moc urządzenia, średnicę i wysokość komina oraz planowaną ilość uskoków. Mamy wówczas gwarancję, że wszystkie parametry techniczne i bezpieczeństwa zostaną zachowane.