Pozytywna Energia > Komin stalowy, komin ceramiczny - który wybrać? Podajemy zalety i wady

Komin stalowy, komin ceramiczny - który wybrać? Podajemy zalety i wady

Marzysz o nowym domu z kominkiem albo chcesz wstawić kominek do już istniejącego wnętrza? A może zmieniasz piec i przy okazji dobrze byłoby rozwiązać problemy ze starym kominem? Porównujemy wady i zalety kominów ceramicznych i stalowych. Znajdziesz tu też najważniejsze porady związane z instalacją komina, które pomogą Ci uniknąć ważnych błędów.

Budowa domu, w tym także instalacja komina, oznacza konieczność podjęcia wielu ważnych decyzji. Ich efekty będziemy odczuwać przez lata. Warto też wiedzieć, że porównując klasyczne kominy ceramiczne i nowoczesne rozwiązania ze stali, mamy do czynienia ze specyficzną „grą pozorów”. To, co tradycyjne i powszechne, po dokładnym przyjrzeniu się nie zawsze będzie lepsze.

Czy komin murowany jest równie wytrzymały, jak stalowy?

Klasyczny murowany komin z pozoru wydaje się wydajnym i trwałym rozwiązaniem na lata. Nie jest to jednak do końca prawdą. Komin lub wkład stalowy – odpowiednio użytkowany – jest znacznie wydajniejszy i na pewno bezpieczniejszy.

Po pierwsze, w dłuższej perspektywie klasyczny komin, np. z cegły, będzie bardziej kłopotliwy i trudniejszy w utrzymaniu. Dlaczego? Wnętrze takiego komina nie jest gładkie, ponieważ wykonano je z materiału ceramicznego. Co to oznacza? Że na chropowatej powierzchni cegieł i nierównościach spoin łatwiej zbiera się sadza. A to nie tylko zmniejsza ciąg, ale w skrajnych przypadkach stanowi zagrożenie pożarowe.

Ważne jest też odpowiednie wykonanie komina. W przypadku błędów przy jego budowie, niewłaściwego doboru materiałów lub zbyt wysokiej temperatury, w kominie ceramicznym z czasem mogą pojawiać się spękania i nieszczelności. W wyniku zużycia wydajność będzie spadać, co przełoży się na siłę ciągu, a więc i wytwarzanie ciepła z podłączonych urządzeń grzewczych. Uszkodzony komin ceramiczny to także zagrożenie przedostawania się dymu i czadu do pomieszczeń!

Stal wytrzymalsza od cegły

Komin stalowy lub stalowy wkład Poujoulat będzie miał o wiele dłuższą żywotność niż standardowy okres gwarancji. Wykorzystywana do jego budowy stal jest także mniej podatna na uszkodzenia i niszczenie niż materiały ceramiczne. Gładkie wnętrze komina uniemożliwia osadzanie się w nim sadzy. Przy prawidłowym wykonaniu nie ma też ryzyka nieszczelności czy pęknięcia.

Na to, czy stalowy komin będzie niezawodnie działał przez wiele lat, ma też wpływ odpowiednia eksploatacja. Po prostu – o komin trzeba odpowiednio zadbać! Przede wszystkim musisz użytkować go zgodnie z przeznaczeniem – powinno być do niego podłączone odpowiednie urządzenie, np. piec czy kominek. W przypadku wymiany należy sprawdzić, czy komin będzie dobrze współpracował z nowym urządzeniem.

Trzeba także regularnie sprawdzać stan techniczny i odpowiednio często czyścić system kominowy. Znaczenie ma nawet użycie odpowiednich szczotek. Serwisanci Poujoulat często widują kominy stalowe, które mają 15 czy 20 lat i są w idealnym stanie. To zaleta dobrej jakości materiałów i użytkowania w prawidłowy sposób!

Komin stalowy czy murowany – koszty

Czy komin ceramiczny jest tańszy niż komin stalowy? Owszem, cena samych materiałów ceramicznych jest niższa. Warto jednak spojrzeć na temat szerzej. Kiedy dodamy koszty montażu oraz czas potrzebny na wykonanie, okazuje się, że w obu przypadkach korzystniej wypada komin stalowy.

Budowę klasycznego komina trzeba zaplanować już na etapie projektowania domu lub budynku. Samodzielne wykonanie, bez specjalistycznych umiejętności, raczej nie wchodzi w grę. Tymczasem montaż komina stalowego Poujoulat można wykonać na dowolnym etapie. Co więcej, sama instalacja takiego komina jest bardzo prosta i możesz ją przeprowadzić nawet samodzielnie.

Wkład kominowy – o czym pamiętać

Dobrym rozwiązaniem dla właścicieli zużytych lub przysparzających trudności kominów ceramicznych jest stalowy wkład kominowy Poujoulat. Dzięki jego zastosowaniu zyskujemy wszystkie zalety komina stalowego bez konieczności daleko idących przeróbek lub dodatkowych prac budowlanych. Jest to też rozwiązanie znacznie tańsze niż remont komina z cegły.

Właściciele starych kominów martwią się też, czy zastosowanie wkładu nie zmniejszy ich średnicy, a przez to też wydajności. Umieszczenie wkładów stalowych w większości przypadków nie ma negatywnego wpływu na pracę komina. Co więcej – ułatwia eksploatację i poprawia ciąg. Zawsze jednak warto w takim przypadku skontaktować się z doradcą technicznym, który będzie w stanie podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie.

Polskie prawo określa minimalny prześwit przewodów kominowych i te parametry należy zapewnić. Musisz też sprawdzić, czy wkład będzie odpowiedni dla danego urządzenia grzewczego.

Dodatkową kwestią jest materiał, z którego wykonano stary komin. Według przepisów nie można np. umieszczać stalowych wkładów w kominach z pustaka keramzytowego. W takim przypadku konieczne jest wykonanie dodatkowej obudowy.

Kominy a przepisy budowlane

Decydując się na remont lub budowę nowego komina, trzeba pamiętać o obowiązujących przepisach.

Jeśli planujesz podłączenie np. kominka lub pieca do istniejącego komina, wystarczy zgłoszenie takiego zamiaru. Zgłoszenie wysyła się do wydziału architektury i budownictwa starostwa powiatowego, a w przypadku dużych miast na prawach powiatu – do urzędu miejskiego. Gotowe wzory dokumentów zazwyczaj można pobrać ze stron internetowych tych instytucji. Urząd ma 30 dni na odniesienie się do naszych planów i zgłoszenie uwag. Po upływie tego czasu można przystępować do pracy.

Nieco więcej zachodu wymaga budowa nowego komina – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Wówczas konieczne będzie pozwolenie, które wydają urzędy wymienione wyżej. W sprawie niezbędnych dokumentów i przebiegu procedury warto skontaktować się z urzędnikami. Procedura trwa dłużej, jednak bez pozwolenia nie możemy rozpocząć budowy, ponieważ może ona zostać uznana za samowolę budowlaną.

Uzyskiwane pozwolenia jest nieco uciążliwe, warto jednak pamiętać, że odpowiedni projekt przygotowujemy nie tylko dla urzędnika, ale też dla siebie! Prawidłowo zaprojektowany system kominowy zapewni wygodę i bezpieczeństwo na długie lata. Jeśli potrzebujesz pomysłów lub porady w tym zakresie – koniecznie skontaktuj się z nami!