Pozytywna Energia > Jak działa komin?

Jak działa komin?

Dlaczego jest tak ważne, aby kupić komin do konkretnego urządzenia?

Komin bywa jedną z najmniej docenianych instalacji w polskich domach. Oczywiście wszyscy wiedzą, że jest istotny ze względu na odprowadzanie dymu, zabezpieczenie przed pożarem czy tlenkiem węgla. Ale na tym zazwyczaj potoczna wiedza się kończy. Tymczasem działanie komina i funkcje, które pełni, znacznie wykraczają poza potoczne wyobrażenie. Warto dowiedzieć się, czym naprawdę jest dobry komin i jak jest ważny.

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak standardowy komin. Poszczególne kominy mogą różnić się podstawowymi parametrami, takimi jak wysokość i średnica oraz materiał, z którego są wykonane. Równie ważny jest sposób budowy, lokalizacja komina oraz rodzaj urządzenia, które będzie do niego podłączone. Czas porzucić myślenie o kominie jako prostej rurze, przez którą ulatuje dym! Dobry komin, taki jak np. ten marki Poujoulat, jest bardziej „silnikiem” Twojego domu, który pełni w nim bardzo ważne funkcje.

Jak działa komin Poujoulat?

Komin wytwarza ciąg – to wydaje się oczywiste. Mniej oczywisty jest natomiast fakt, że za wytwarzanie ciągu odpowiadają w istocie dwa różne zjawiska. Pierwsze z nich to różnica ciśnień. U dołu komina ciśnienie atmosferyczne jest nieznacznie wyższe niż u jego wylotu na górze. Dzięki tej różnicy powietrze jest zasysane ku górze. Warto więc wiedzieć, że zbyt krótki komin może wytwarzać ciąg niewystarczający, natomiast zbyt długi – spowoduje nadmierny ruch powietrza, który trzeba będzie ograniczać lub regulować.

Drugie zjawisko fizyczne, wpływające na powstawanie ciągu, to różnica temperatur u dołu i na górze komina. Podczas spalania wytwarzają się gazy o wysokiej temperaturze. Są one cieplejsze i lżejsze od powietrza na zewnątrz, przy wylocie komina. Dzięki tej różnicy temperatur lżejszy i cieplejszy dym unosi się do góry.

Co Ci da dobry komin?

Pierwsza i najbardziej znana funkcja komina to wyrzucanie dymu do atmosfery. Spalanie to reakcja chemiczna, podczas której wytwarza się ciepło. Dym jest ubocznym produktem spalania. Dobrze dobrany i wykonany komin skutecznie odprowadza dym na zewnątrz.

Druga funkcja to dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza, a w zasadzie tlenu, niezbędnego do skutecznego spalania.

O ile potrzeby usuwania dymu nikomu raczej tłumaczyć nie trzeba, o tyle temat dostarczania powietrza nie jest już szeroko znany. A tymczasem dobrze zaprojektowany komin jest niezbędny dla każdego rodzaju urządzenia grzewczego, aby mogło ono osiągnąć wysoką wydajność spalania, czyli skutecznie wytwarzać ciepło.

Dlaczego dostarczana do urządzenia ilość tlenu jest taka ważna?

Od odpowiedniej ilości tlenu zależy skuteczność spalania, a co za tym idzie – ilość uzyskiwanego ciepła. W przypadku, kiedy komin nie zasysa wystarczająco dużo powietrza, mogą pojawić się problemy z poprawnym działaniem np. pieca czy kominka. Co ciekawe, problemem jest nie tylko niewystarczająca ilość tlenu, ale też jego nadmiar.

Niewystarczająca ilość tlenu podczas spalania

W takiej sytuacji paliwo – niezależnie czy to drewno, węgiel czy inne – nie jest spalane do końca. A wtedy tracimy na jakości ogrzewania. Jednocześnie niespalone cząstki dostają się do komina jako sadza lub ulatują jako ciemny, gęsty dym, a z nim – nasze pieniądze. Spalanie przy niedoborze powietrza to także więcej popiołu.

Co ważne, brak odpowiedniej ilości powietrza dostarczanego do urządzenia może zagrażać zdrowiu i życiu ludzi. Gdy tlenu brak, w efekcie spalania zamiast dwutlenku węgla (CO2) powstaje tlenek węgla (CO). Jest to gaz niewyczuwalny, niewidoczny i potencjalnie śmiertelny, nawet w małych ilościach.

Zbyt duża ilość tlenu podczas spalania

To zjawisko, które jest mniej znane użytkownikom urządzeń grzewczych. Zbyt intensywny nawiew powietrza np. od pieca lub kominka może sprawiać, że temperatura w urządzeniu stanie się zbyt niska. W efekcie urządzenie grzewcze, wychłodzone przez silny przepływ powietrza, będzie spalać paliwo mniej wydajnie. Nadmiar powietrza oznacza więc realną stratę ciepła i większe koszty ogrzewania.

Dobry komin, czyli jaki?

Wydajny i bezpieczny komin Poujoulat skutecznie spełnia swoje dwie podstawowe funkcje: odprowadza dym i dostarcza odpowiednią ilość powietrza. Dlatego niezwykle ważne jest dobranie odpowiednich parametrów komina do konkretnego urządzenia. Komin zbyt słaby jest niewydajny – będzie źle odprowadzał dym i dostarczał za mało tlenu. Spadnie wówczas jakość spalania i realne stanie się ryzyko powstawania śmiertelnie niebezpiecznego tlenku węgla. Prędkość wyrzucania dymu można zaprojektować, odpowiednio dobierając parametry komina, takie jak np. wysokość i średnica.

I odwrotnie – komin zbyt duży będzie nadmiernie wychładzał urządzenie, przez co spadnie jego wydajność. Dobrze dobrany i wykonany komin Poujoulat pozwala na regulację ilości powietrza, a więc także zapotrzebowania na ciepło.

Równie ważny jest sposób montażu komina w domu. Inaczej montuje się komin wewnątrz budynku, a inaczej usytuowany np. przy zewnętrznej ścianie. Ważne jest też unikanie kolan i „wygięć” oraz maksymalnie pionowy przebieg, aby gaz mógł unosić się bez oporów po jak najprostszej drodze.

Zastanawiasz się, jaki komin sprawdzi się, jeśli masz kominek? Pisaliśmy o tym w tym artykule: Jaki komin wybrać do Twojego kominka?

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając komin?

Planujesz montaż komina? Zwróć uwagę na materiał, z którego zostanie wykonany. Od tego zależą istotne parametry i praca komina. Izolowane kominy stalowe Dualinox zapewniają lepsze utrzymanie ciągu. Gładka powierzchnia rur nie spowalnia przepływu dymu. Kominy murowane mają chropowatą powierzchnię wewnętrzną, co powoduje zawirowania i spowalnia odpływ dymu.

Podobnie wygląda kwestia oporu termicznego, czyli inaczej mówiąc – jak mocno komin się nagrzewa i ile ciepła zabiera z przepływającego dymu. Komin stalowy z izolacją Dualinox pochłania minimalne ilości ciepła, więc rozrzedzony ciepły dym łatwiej wydostaje się na zewnątrz. Kominy murowane mają większą chłonność, bardziej się nagrzewają, a przez to wychładzają dym i utrudniają jego przepływ.