Pozytywna Energia > Chcę zainstalować kominek w moim istniejącym domu.
Czy potrzebuję na to pozwolenia?

Chcę zainstalować kominek w moim istniejącym domu.
Czy potrzebuję na to pozwolenia?

Planujesz instalację nowego kominka (piecyka/wkładu kominkowego) w swoim salonie?Chciałbyś wymienić stary kominek na nowy z nowym podłączeniem do komina systemowego?
Planujesz wykonanie całkowicie nowego komina wraz z podłączeniem?
Jeżeli takie prace remontowe chodzą Ci po głowie, powinieneś pamiętać o kilku ważnych aspektach:
1. Podstawowym aktem prawnym, z którym powinieneś się zapoznać jest Ustawa z dnia 7.lipca 1994 roku Prawo Budowlane. Aktualny zapis tej ustawy znajduje się w załączonym poniżej dokumencie.
W ustawie podstawowym zapisem do którego odnosi się temat artykułu jest Art. 29, pkt 3.1.a, o treści: „Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na: przebudowie przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której budynek jest usytuowany”
UWAGA – załączony zapis ustawy jest aktualny na dzień 15.02.2021 – przepisy zmieniają się dosyć dynamicznie i warto przed planowanym remontem zapoznać się z najaktualniejszą nowelizacją ustawy.
PRAWO BUDOWLANE - pobierz plik 
Aktualne zapisy z ustawy zostały skonsultowane z urzędnikami wydziałów architektury i budownictwa M.St. Warszawy i na tej podstawie została przygotowany lista warunków, które należy spełnić przy realizacji omawianego tematu.
2. 
Jeżeli planujesz podłączenie kominka do już istniejącego komina, bądź planujesz zainstalować całkowicie nowy komin zewnętrzny z podłączeniem kominkowym wówczas potrzebne będzie ZGŁOSZENIE takiego zamiaru. Wymagane ZGŁOSZENIE kierujemy do odpowiedniej instytucji państwowej:
a. Starostwo powiatowe – wydział architektury i budownictwa,
b. Urząd miast na prawach powiatu – wydział architektury i budownictwa.
3. Przygotowanie kompletu dokumentów związanych z powyższym zgłoszeniem. Dokument ZGŁOSZENIA można pobrać ze stron internetowych odpowiednich urzędów. Przykład takiego zgłoszenia znajduje się poniżej:
ZGŁOSZENIE BUDOWY - poberz plik
4. W celu przygotowania kompletu dokumentów najlepiej poradzić się urzędnika i postępować zgodnie z uzyskanymi wskazówkami.
5. Oczekiwanie na zezwolenie – co prawda ZGŁOSZENIE, przy spełnieniu wszelkich formalnych warunków określonych przez urzędnika jest dorozumiane jako czysta formalność, jednak urzędnicy zabezpieczają sobie termin nawet do 30 dni, na wydanie odpowiedniego zezwolenia.

6. BEZ WYMAGANYCH ZEZWOLEŃ WSZELKIE DZIAŁANIA MOGĄ ZOSTAĆ ZINTERPRETOWANE JAKO SAMOWOLA BUDOWLANA.

7. Estetyczne i bezpieczne wykonaniu podłączenia kominka, lub całego systemu kominowego:
a. Podłączenia kominowego do komina systemowego,
b. Podłączenia kominowego z nowym kominem.
Uzyskanie odpowiedniego zezwolenia jest sprawą kluczową i wydaje się być najbardziej żmudną i czasochłonną. Jeżeli już uda się uzyskać zezwolenie, wówczas można przejść do przyjemniejszych czynności związanych z estetyką i bezpieczeństwem takiej instalacji kominowej.
Firma Kominy POUJOULAT specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych stalowych systemów kominowych projektowanych i wykonanych wg. potrzeb konkretnego projektu. To co wyróżnia nasze kominy to fakt, że dzięki nim bez trudu zlokalizują Państwo swój wymarzony kominek w niemalże dowolnej części pomieszczenia, o ile posiada ono minimalną kubaturę wymaganą prawem aby umieścić w nich urządzenie grzewcze.
Dodatkowo nasz komin izolowany może być istalowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, a w celu jego personalizacji do wyglądu wnętrza lub elewacji budynku możemy pomalować go fabrycznie na dowolny kolor z palety RAL.
Przykłady realizacji poniżej:
 

 

 

 

Instalując kominy POUJOULAT do kominków rekomendujemy korzystanie z usług wykwalifikowanych instalatorów i/lub salonów kominkowych.