Pozytywna Energia > Bezpieczne przejście komina izolowanego przez drewniany dach lub ścianę budynku.

Bezpieczne przejście komina izolowanego przez drewniany dach lub ścianę budynku.

Budownictwo energooszczędne w Polsce odgrywa coraz większą rolę. Inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę na niskie zużycie energii w swoich domach. W kwestii standardów energetycznych jakim powinny odpowiadać budynki w Polsce wyróżnia się dwa standardy.

Dom energooszczędny – NF 40 to dom, który ma roczne zapotrzebowanie na energię wynoszące nie więcej niż 40 kWh/(m²/rok). Budynek tego typu nazywamy domem energooszczędnym, gdyż w procesie jego eksploatacji zużywa się znacznie mniej energii niż w przypadku standardowego domu.

Dom pasywny – NF 15 to dom, który ma roczne zapotrzebowanie na energię wynoszące poniżej 15 kWh/(m²/rok). Aby móc osiągnąć taki wskaźnik zapotrzebowania na energię, budynek musi być zaprojektowany i wykonany z odpowiednich materiałów.

System Coqisol został stworzony jako systemowe rozwiązanie przejścia komina przez dach lub ścianę budynku, tak aby budynek mógł spełnić, rygorystyczne wytyczne dotyczące nowoczesnego budownictwa energooszczędnego. Coqisol pełni dwie podstawowe funkcje. Minimalizuje straty energii cieplnej w budynku jednorodzinnym oraz chroni jego łatwopalne materiały konstrukcyjne (np. krokwie dachy) przed samozapłonem wynikającym z kontaktu z rozgrzanym kominem.

Minimalizacja strat energii cieplnej (uszczelnienie budynku)
System Coqisol w połączeniu z izolowanym kominem Dualinox, tworzy kompletne rozwiązanie gwarantujące minimalne straty energii pozwalając jednocześnie osiągnąć rygorystyczne wymagania stawiane przed budownictwem energooszczędnym (NF15, NF40). W bezpieczny, ponieważ przebadany sposób, uszczelnia otwory (mostki termiczne) „wypełniając” powierzchnie stropu, izolacji dachowej lub ściany przy przejściu przez nie komina. 

Ochrona materiałów palnych przed ogniem.
System Coqisol został zaprojektowany przez Kominy Poujoulat, przebadany w laboratorium CERIC (Laboratorium specjalizujące się w badaniach i rozwoju systemów kominowych). Przeszedł rygorystyczne testy i jest chroniony patentem należącym do Kominy Poujoulat. System został zaprojektowany tak, aby komin mógł w bezpieczny sposób przechodzić przez dachy i ściany wykonane z materiałów palnych np. drewniane krokwie dachu bez zbędnego narażania budynku na pożar.

Niezwykle groźnym zjawiskiem jest gromadzenie się zbyt dużej ilości ciepła w rękawie izolowanym. Po dłuższym czasie palenia w kominku, lub w szczególności w sytuacji niepożądanej tj. pożaru sadzy w kominie, zbyt duża ilość energii cieplnej zbierająca się bez możliwości ujścia w rękawie izolacyjnym mogłaby doprowadzić do samozapłonu drewna znajdującego się w bezpośrednim kontakcie z izolacją.

Dlatego jeszcze raz stanowczo odradzamy samodzielne wykonywanie rękawów izolowanych „domową metodą”. Tylko oryginalny Coqisol, użyte w nim materiały, przebadane jako jeden kompletny system wraz z kominem Poujoulat Dualinox gwarantują bezpieczeństwo użytkownika.

Prawidłowe wykonanie instalacji
W zależności od tego jak chcemy poprowadzić system kominowy, należy wybrać odpowiednie rozwiązanie Coqisol. Dedykowane rozwiązania do różnych budynków i sytuacji mają na celu ułatwienie montażu instalatorowi. Możliwe konfiguracje systemu waraz z różnymi rodzajami budynków do których system Coqisol został zaprojektowany zaprezentowaliśmy poniżej. Zachęcamy do zwrócenia szczególnej uwagi na uszczelnienie membrany paroprzepuszczalnej która to jest dedykowana do przejścia systemu kominowego (Ref. HOTSHOTT). 
Rozwiązanie 1: Parterowy budynek jednorodzinny z nieużytkowym poddaszem
Montaż systemu Coqisol w stropie chroni przed zapłonem belek stropowych oraz zapewnia należytą ciągłość izolacji (brak mostków termicznych). To dobre rozwiązanie dla budynków, które mają nieużytkowy strych. Poniżej dwie najbardziej popularne instalacje. Należy bezwzględnie pamiętać  o zachowaniu minimalnych odległości od materiałów palnych (na temat odległości od materiałów palnych wymaganych prawem polskim pisaliśmy w artykule tutaj)

Rozwiązanie 2: Piętrowy budynek Jednorodzinny z nieużytkowym poddaszem
Montaż systemu Coqisol należy wykonać na najwyższym stropie chroniąc elementy drewniane przed zapłonem. Należy wówczas bezwzględnie pamiętać  o zachowaniu minimalnych odległości od materiałów palnych (na temat odległości od materiałów palnych wymaganych prawem polskim pisaliśmy w artykule tutaj). Kolejną ważna kwestią jest obowiązek wentylowania (przewietrzania) przestrzeni komory kominka i szachtu kominowego. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas montaż 2 kratek wentylacyjnych, które zapewnią cyrkulację ogrzanego powietrza. Tak wykonana instalacja zredukuje dodatkowo straty ciepła pochodzącego z komina poprzez oddanie go do przestrzeni mieszkalnej.


Rozwiązanie 3: Budynek jednorodzinny z dachem skośnym 
Wraz z rosnącą popularnością pieców kominkowych, rośnie zapotrzebowanie na bezpieczne i pozbawione mostków termicznych przejście komina przed dachy skośne. Aby należycie wykonać instalację w takim budynku należy zastosować Coqisol do dachów skośnych.

Rozwiązanie 4: Przejście przez ścianę budynku wykonanego w konstrukcji szkieletowej.
System Coqizol ma również swoją wersję (Ref. KTM) zaprojektowaną to łatwego i bezpiecznego przejścia przez ścianę budynku. Schemat przejścia komina Dualinox przez ścianę wraz z systemem Coqisol zaprezentowaliśmy poniżej:

Rozwiązanie 5: Budynki z dachem płaskim czynnym biologicznie.
W przypadku gdyby chcieli Państwo zainstalować komin na dachu płaskim instalację należy wykonać zgodnie z poniższym schematem. 

Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane systemy kominowe zapewniające optymalny proces spalania oraz profesjonalnie wykonany montaż to gwarancja bezpiecznej i niezawodnej instalacji na długie lata.

Jeżeli szukasz salonu kominkowego, który posiada w swojej ofercie Kominy Poujoulat, kliknij tutaj.

Jeżeli chcesz samodzielnie dobrać system kominowy za pomocą kalkulatora systemów kominowych, kliknij tutaj.

Masz pytania lub chcesz otrzymać bezpłatną wycenę w oparciu o projekt Twojego domu? Skontaktuj się z jednym z naszych Doradców Technicznych.