Pozytywna Energia > Alternatywa dla gazu - kominek na drewno

Alternatywa dla gazu - kominek na drewno

Właściciele domów ogrzewanych gazem znaleźli się ostatnio w mocno niepewnej sytuacji. Gaz jako paliwo, dotąd stabilny i łatwo dostępny, staje się surowcem coraz droższym. Pojawiają się też obawy związane z zaopatrzeniem. W niepewnych czasach warto rozejrzeć się za alternatywnym źródłem ciepła, którym z powodzeniem może być wolnostojący kominek.

Ogrzewanie gazowe miało dotąd wiele zalet i bardzo niewiele wad. Piec na gaz nie wymaga szczególnej uwagi i obsługi. Wielu właścicieli domów decydowało się więc na niego, aby jak najbardziej uprościć kwestię ogrzewania. Istotne były też stosunkowo niskie ceny gazu i jego łatwa dostępność.

Niestety obecnie zalety posiadania pieca gazowego odsuwają na dalszy plan problemy na rynku tego surowca. Indywidualnych właścicieli domów dotknęła wielka polityka i sytuacja na świecie. Jakie będą ceny gazu w najbliższych miesiącach - trudno wyrokować. Nie są tego pewni nawet wielcy dystrybutorzy. Jedno jest pewne - będzie on ciągle znacznie droższy niż wcześniej.

Prognozy rynkowe przed nadchodzącym sezonem zimowym szacują wzrost kosztów ogrzewania gazowego od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent. Napływają też informacje o znacznym podniesieniu taryf przez dostawców. Jednocześnie podejmowane są kroki, aby ceny ustabilizować lub zamrozić.

Jednak nie tylko cena jest problemem, ale także dostępność. Według różnych prognoz szczególnie dotkliwe niedobory mogą wystąpić na początku 2023 r. Tak rozchwiany rynek i zapowiedzi energetycznego kryzysu rodzą obawy i niepewność. Z tego powodu wielu użytkowników pieców gazowych zaczęło rozglądać się za tańszą i bardziej dostępną alternatywą. Może być z nią z powodzeniem kominek na drewno.

Kominek na drewno w domu ogrzewanym gazem – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od najważniejszego - instalacja kominka nie oznacza żadnej rewolucji w ogrzewaniu domu. Nie jest to zmiana, która powinna budzić wątpliwości i spędzać mieszkańcom sen z powiek. Kominek bowiem nie ma zastąpić ogrzewania gazowego, ale stanowić jego uzupełnienie lub alternatywne źródło ciepła, kiedy ogrzewanie gazowe z jakichś względów zawiedzie.

Wyjaśnijmy też jeszcze jedną rzecz: pisząc „kominek” mamy na myśli przede wszystkim kominki wolnostojące lub pokrewne im wolnostojące urządzenia grzewcze na drewno, czyli np. popularne kozy.

Instalacja dodatkowego pieca na drewno ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest... drewno! Ten najbardziej tradycyjny materiał opałowy jest naturalną alternatywą dla trudniej dostępnych paliw. Pomimo że ceny drewna opałowego w ostatnim czasie także mocno wzrosły, jest ono nadal stosunkowo łatwo dostępne i można się w nie zaopatrzyć.

Oczywiście nie trzeba koniecznie od razu przerzucać się wyłącznie na ogrzewanie kominkowe. Piec gazowy może z powodzeniem działać. Jeśli jednak z jakiegoś powodu - np. braku paliwa - spadnie jego wydajność lub trzeba go będzie całkiem wyłączyć, sytuację uratuje kominek.

Właściciel domu z piecem gazowy może w tym momencie zapytać: "Ok, dobrze byłoby wstawić kominek. Ale czy zdążę przed zimą?". I tu uspokajamy - instalacja wolnostojącego kominka lub innego pieca na drewno jest szybka i prostsza niż się wydaje. Dość powiedzieć, że kompletne instalacje takich urządzeń załatwiamy zazwyczaj w ciągu jednego dnia.

Wstawienie kominka do domu nie wiąże się z praktycznie żadnymi większymi uciążliwościami. Konieczne jest wskazanie miejsca jego ustawienia, ale w większości domów nie jest to problem. Sam piec zajmuje niewiele miejsca, tak jak i podłączenie kominowe. Nie warto też bać się budowy komina. Obecne technologie pozwalają na jego szybkie i proste wykonanie, a dodatkowe elementy nie zmieniają w istotnym stopniu wyglądu domu. Wręcz przeciwnie - dobrze zrobiony komin może być jego ozdobą.

Nie musisz martwić się też szczegółami technicznymi. Montaż całego systemu, czyli kominka i komina jest prosty - łącznie z wykonaniem bezpiecznego przejścia komina przez ścianę.

Kominek wolnostojący - przyjaciel na dłużej

Kominek to dobre rozwiązanie nie tylko w czasach kryzysu i niepewności. Nawet jeśli problemy na rynku surowców opałowych z czasem miną i zechcesz wrócić do wygód ogrzewania gazowego, nie warto demontować kominka. Każdy jego posiadacz z czasem przekonuje się, że taki wolnostojący piec na drewno to więcej niż źródło ogrzewania. Dlaczego? Bo ma wiele dodatkowych zalet!

Współczesne kominki wolnostojące są wykonane z wysokiej jakości materiałów, ale przy ich projektowaniu ważna jest też estetyka. Dobrać można zarówno model, który sprawdzi się we wnętrzach odwołujących się do tradycji, jak i w nowoczesnych przestrzeniach. Z ogrzewacza może stać się ozdobą, a nawet dominantą wnętrza. To samo zresztą dotyczy komina - jest wiele sposobów, aby go ciekawie zaaranżować.

I na koniec - kominek to ciepło, ale ciepło nie byle jakie. W długie zimowe wieczory może buzować w nim ogień. Ogień, który od zawsze kojarzy się ludziom z domem i bezpieczeństwem. Można się wokół niego gromadzić, integrować, bawić. A jeśli dopadnie Cię kryzysowa rzeczywistość i piec na gaz zastrajkuje, kominek na drewno da pewność, że Tobie i Twoim bliskim nie zabraknie domowego ciepła.