Pozytywna Energia > Komin do kominka gazowego w budynku jednorodzinnym

Komin do kominka gazowego w budynku jednorodzinnym

Gazowy wkład kominkowy zyskuje z roku na rok na popularności. Z tego względu coraz więcej producentów tradycyjnych wkładów kominkowych na drewno wprowadza do swojej oferty kominki gazowe. 


Atutami takiego urządzenia są m. in.:
- łatwość użytkowania,
- brak konieczności dokładania drewna do paleniska,
- czysta szyba bez śladów sadzy,
- wizja ognia coraz realniej przypominająca palące się kawałki drewna. 

Kominek gazowy w większości przypadków przystosowany jest do poboru powietrza i wyrzutu spalin jednym kominem koncentrycznym (powietrzno-spalinowym). Wewnętrzny płaszcz służy do ewakuacji spalin, a zewnętrzny do poboru powietrza. Dostępne w ofercie POUJOULAT Sp. z o.o. systemy kominowe pozwalają na podłączenie kominka gazowego w niemalże każdej konfiguracji i w każdym miejscu w domu jednorodzinnym.

Ze względu na bardzo wysoką temperaturę spalin w kominku gazowym, która wynosi w granicach 400°C. należy wybrać system kominowy w odpowiedniej klasie temperaturowej tzn. T600 lub T450. System kominowy oznaczony jako T200 nie będzie odpowiedni dla kominka gazowego, ponieważ jest on dedykowany TYLKO do kotłów gazowych kondensacyjnych i jest wyposażony w silikonowe uszczelki nieodporne na wysokie temperatury. W rezultacie zastosowanie nieodpowiedniego systemu kominowego może doprowadzić do uszkodzenia gazowego wkładu kominkowego lub niewłaściwej pracy urządzenia, a także zagrażać bezpieczeństwu domowników.
 

Rysunek 1. Kominy Poujoulat: Certyfikat systemu kominowego Bi-Gas (Temperatura pracy ciągłej 600°C),  dedykowanego do kominka gazowego.

Pięć sposobów na podłączenia kominka gazowego do komina

Sposób pierwszy - Podłączenie z użyciem istniejącego komina ceramicznego
Aktualnie około 90% przypadków z którymi się spotykam, to wymurowany przez murarza komin ceramiczny o średnicy 180 lub 200mm. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, żeby właśnie do takiego komina ceramicznego podłączyć coraz bardziej popularny kominek gazowy. W takim przypadku komin ceramiczny posłuży nam za przewód dostarczający powietrze do urządzenia, a odprowadzenie spalin będzie możliwe przez włożony do środka wkład kominowy: sztywny EASINOX lub elastyczny STARFLEX (do zastosowania w kominach murowanych o krzywym przebiegu). Podłączenie tak „doposażonego” komina ceramicznego z kominkiem gazowym wykonujemy za pomocą systemu powietrzno-spalinowego BI-GAS.

Rysunek 2. Kominy Poujoulat: Schematy podłączenia gazowego wkładu kominkowego do istniejącego komina ceramicznego.

Przed umieszczeniem wkładu kominowego w kominie ceramicznym lub murowanym należy sprawdzić czy komin nie był już wcześniej używany, a także czy nie jest zabrudzony sadzą? Jeśli wystąpiły ww. należy dokładnie wyczyścić komin. Najlepiej zrobi to Mistrz Kominiarski. Pozostawienie sadzy w części doprowadzającej powietrze jest o tyle groźne że może spowodować zabrudzenie szyby w naszym kominku gazowym, a tego zdecydowanie chcielibyśmy uniknąć. Wspominam o tym ponieważ dość powszechną praktyką jest podłączanie w wykańczanym jeszcze domu (na etapie budowy) kozy w celu dogrzania budynku i przyspieszenia schnięcia tynków lub podłóg. 
Przed montażem naszego kominka należy sprawdzić czy trójnik komina ceramicznego jest na prawidłowej wysokości oraz we właściwym miejscu. Niekiedy może się okazać, że konieczne będzie jego przełożenie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego zestawu do naprawy komina ceramicznego (Ref. R KIT) w połączeniu z zaślepką (Ref. PLUG) - Instrukcję R KIT znajdziesz tutaj.  

Sposób drugi - Wyrzut spalin przez ścianę
Drugi pod względem popularności sposób podłączenia kominka gazowego, to wyrzut boczny spalin i pobór powietrza przez ścianę zewnętrzną budynku.

Rysunek 3. Kominy Poujoulat: Schemat podłączenia gazowego wkładu kominkowego z wyrzutem spalin i poborem powietrza przez ścianę.

Dopuszcza się ww. podłączenie natomiast trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości respektując przy tym poniższe przepisy prawa:

Rysunek 4. Kominy Poujoulat: Wytyczne dotyczące lokalizacji wyrzutu spalin z kominka gazowego.

Wyrzut przez ścianę dozwolony jest tylko dla urządzeń z zamkniętą komorą spalania o mocy mniejszej niż 21 kW dla budynków jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, natomiast dla budynków mieszkalnych moc ta nie może przekroczyć 5 kW.

Do zabezpieczenia prawidłowego działania kominka gazowego, na ścianach budynku narażonych na silne podmuchy wiatru, można zastosować terminal ścienny SNORKLE SN, którego schemat przedstawiam poniżej, natomiast instrukcję montażu znajdziesz tutaj.  

Rysunek 5. Kominy Poujoulat: Terminal ścienny Bi-Gas (Ref. Snorkle SN)

Sposób trzeci - Komin powietrzno spalinowy - Bi-Gas
Kolejna możliwość podłączenia kominka gazowego to poprowadzenie komina powietrzno-spalinowego na całej długości bezpośrednio nad urządzeniem. Gdzie pionowym kominem odprowadzamy spaliny i doprowadzamy powietrze do urządzenia które jest niezbędne do przeprowadzenia prawidłowego procesu spalania. 

Rysunek 6. Kominy Poujoulat: Schemat podłączenia gazowego wkładu kominkowego kominem powietrzno-spalinowym Bi-Gas.

Sposób czwarty - Komin powietrzno spalinowy - Bi-Gas z przesunięciem
Komin powietrzno-spalinowy możemy też poprowadzić w istniejącym technicznym szachcie kominowym - rozwiązanie popularne głównie w apartamentowcach.

Rysunek 7. Kominy Poujoulat: Schemat podłączenia gazowego wkładu kominkowego kominem powietrzno-spalinowym Bi-Gas z przesunięciem osi wylotu wkładu kominkowego i komina na dachu

Sposób piąty - Podłączenie kominka gazowego za pośrednictwem komina izolowanego z czerpnią powietrza
Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia komina wewnątrz budynku oraz nie jest możliwe wykonanie wyrzutu bocznego przez ścianę zewnętrzną budynku, pomocne będzie połączenie systemu kominowego izolowanego (DUALINOX) zamontowanego na zewnątrz budynku z powietrzno-spalinowym (BI-GAS). 

Rysunek 8. Kominy Poujoulat: Schemat podłączenia gazowego wkładu kominkowego kominem powietrzno-spalinowym oraz kominem izolowanym Dualinox

Ważne! W każdej z powyższych instalacji istotne jest, aby zachować min. wysokość przewodu powietrzno-spalinowego nad kominkiem gazowym wynoszącą h 0,8-1,2m. Wysokość tą określa producent urządzenia i jest bardzo ważna z punktu widzenia prawidłowego działania kominka gazowego.

Rysunek 9. Kominy Poujoulat: Minimalna wysokość odcinka pionowego przy podłączaniu gazowego wkładu kominkowego

Przy wyborze systemu kominowego do kominka gazowego należy zwróć uwagę, aby był on wykonany ze stali kwasoodpornej 316L (1.4404, L50) oraz wyposażony w obejmy spinające na całej jego długości. Zapewni to bezawaryjne użytkowanie instalacji przez długie lata, bezpieczeństwo połączeń oraz ułatwi montaż systemu kominowego.

Rysunek 10. Kominy Poujoulat: Budowa systemu kominowego do gazowych wkładów kominkowych Bi-Gas

Odpowiednio dobrane elementy kominowe zapewniające optymalny ciąg kominowy oraz profesjonalnie wykonany montaż to gwarancja bezpiecznej i niezawodnej instalacji na długie lata.

Jeżeli szukasz salonu kominkowego, który posiada w swojej ofercie Kominy Poujoulat, kliknij tutaj.

Jeżeli chcesz samodzielnie dobrać system kominowy za pomocą kalkulatora systemów kominowych, kliknij tutaj.

Broszura PDF dotycząca systemu powietrzno-spalinowego BI-GAS do kominka gazowego, dostępna jest tutaj.

Masz pytania lub chcesz otrzymać bezpłatną wycenę w oparciu o projekt Twojego domu? Skontaktuj się z jednym z naszych Doradców Technicznych.


Legionowo, 07 kwietnia 2020


Piotr JANCZAREK
Kierownik ds. Rozwoju Rynku Detalicznego
Poujoulat Sp. z o.o.